Terarium

Hlavním pravidlem je dostatečná plocha dna terária. Pro jedno dospělé zvíře 40 cm x 30 cm jako minimum. Pro skupinku 3-4 zvířat 40 cm x 50 cm, více znamená lépe. Terárium, vyřazené akvárium, nebo plastový box - v každém případě musí být zajištěny bezpečným krytem. Není větší lákadlo pro kočku, nebo pejska, než snadno přístupné zvířátko velikosti "kořist". Plastový box musí mít vyvrtané otvory, které zajistí větrání. Gekončíci jsou mistry na únik v nestřeženou chvíli, velice dobře umí skákat i do výšky a díky jemným drápkům na prstech skvěle šplhají. Vždy se ujistěte, že dvířka jsou zavřena. Dbejte na bezpečnost. Uprchlého gekončíka prakticky není možné v bytě najít. Musíte počkat, dokud se sám neobjeví. Vím o případu, kdy to trvalo rok (pár gekončíků v jednom pražském bytě byl přikrmován, ale rok je nikdo neviděl. Po roce byli odchyceni 3 gekončíci! Mládě se vyinkubovalo v některém květináči - pravdivá historka, ale je to extrém. Nezkoušejte to.)

Dospělí samci nesmí být nikdy drženi pohromadě ve společném teráriu! Budou bojovat a pokusí se jeden druhého zabít. Jeden samec může být chován pohromadě s několika samicemi, a samice bez samce je rovněž možno chovat pohromadě ve skupině. Velcí, staří a dominantní jedinci se rovněž mohou stát velmi nepříjemní slabším, menším a mladším kouskům a v takovém případě je nutné je rozdělit a chovat zvlášť, aby jste zamezili stresu a zraněním. Proto mějte vždy v zásobě další terária nebo alespoň rozměrné plastové boxy. Budou se vám hodit při karanténách a odchovech.

Gekončíci vyžadují během dne teplotu asi 25°C - 28°C, případně až 32°C. Proto je součástí vybavení terária pro tyto plazy také zdroj tepla, případně světla. Svícení je však nutné pouze v případě umístění chovu do místnosti bez přirozeného přístupu denního světla. Tehdy je nutné s pomocí žárovek či zářivek simulovat také denní světelný cyklus a jistit jej spínacími hodinami. V každém případě je ZBYTEČNÉ instalovat UV zářivky. Gekončíci noční jsou zvířata aktivní za soumraku a za tmy (ti domácí i ve dne, jedná-li se o krmení). Potřebu D vitamínu v zajetí chovaných eublephar bohatě pokryjí běžně podávané vitaminové/minerální doplňky a směsi (doporučuji řady Roboran, Nutrivit, Reptivite).

Co se týče vytápění terária, nejoblíbenějším řešením bývá bodová žárovka v krytu keramického květináče. Není to úplně nejlepší nápad, protože v noční periodě žárovky svítit gekončíkům nemají, ale když je vypnete, klesne teplota v teráriu na teplotu pokoje, což je teplota většinou zbytečně nízká (20-23°C).

Substrát je jedno velké dohadováni někdo používá to jiný to co chovatel to skoro jiný názor. Já osobně mám v terárium přírodní bentonit (stelivo pro kočky). A jako vytápění používám topný kámen nad kterým mám led žárovku v květináči, která téměř nehřeje takže je tam jako zdroj světla kvůli tmavému pokoji,

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky